Amerika Birleşik Devletleri hükümeti 100 milyon dozluk potansiyel Kovid-19 aşısı için 1,5 milyar dolarlık uyuşma imza attı

Trump, Beyaz Saray’da Kovid-19 salgınına ait son büyümeleri ele aldığı basın buluşması tertip etti. Kovid-19 aşısına müteveccih Amerika Birleşik Devletlerili biyoteknoloji işletmesi Moderna ile uyuşma imza atıldığını belirten Trump, “Moderna ile 100 milyon dozluk Kovid-19 aşı adayının yapımı ve teslimi için uyuşmaya vardığımızı duyurmaktan memnuniyet dinliyorum.” dedi.

Trump, Amerika Birleşik Devletlerinin Kovid-19 aşısının yapımı için ilaç üreticisi işletmelerle daha evvel yaptığı uyuşmaları hatırlatarak, 3 aşı adayının 3. safha muayenehane sınama sürecinde olduğunu aktardı.

1,5 MİLYAR DOLARLIK UYUŞMA

Öte yandan, Moderna’dan yapılan söylemede, “mRNA-1273” isimli aşı adayından 100 milyon doz üretilmesi için Amerika Birleşik Devletleri hükümetiyle yapılan uyuşmanın bedelinin 1,5 milyar dolar olduğu kaydedildi.

Söylemede, Amerika Birleşik Devletleri hükümetinin uyuşma kapsamında 400 milyon doza kadar ilave aşı satın alabileceği belirtildi.

Şirketin aşı çalışmaları için Amerika Birleşik Devletlerinin daha evvel 955 milyon dolarlık yatırım yaptığının andırdırıldığı söylemede, son uyuşmayla Amerika Birleşik Devletlerinin mevzubahisi aşı için tükettiği toplam meblağın 2,48 milyar dolara eriştiği bildirildi.

Amerika Birleşik Devletleri hükümeti, daha evvel Johnson & Johnson ile Pfizer ve Alman biyoteknoloji işletmesi BioNTech’in geliştirdiği Kovid-19 aşı adaylarının tedariğine müteveccih 2 uyuşma imza atmıştı.

Johnson & Johnson ile ağustosun ilk haftasında 100 milyon dozluk Kovid-19 aşısının yapımı ve teslimi için 1 milyar dolarlık uyuşma yapan Amerika Birleşik Devletleri hükümeti, temmuz ayında ise Pfizer ile Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin’in kurucu ortağı olduğu Alman biyoteknoloji işletmesi BioNTech’in geliştirdiği Kovid-19 aşı adayından 100 milyon doz tedarik edilmesi için 1,95 milyar dolarlık uyuşma imza atmıştı.

ABD hükümeti 100 milyon dozluk potansiyel Kovid-19 aşısı için 1,5 milyar dolarlık anlaşma imzaladı

sizlere www.egedehaber.com farkıyla sunulmuştur