4 milyon ABD’liye yardım parası bankamatik kartıyla gönderilecek
4 milyon ABD’liye yardım parası bankamatik kartıyla gönderilecek

4 milyon ABD’liye yardım parası bankamatik kartıyla gönderilecek

Business Insider’da yer alan habere göre, ABD Hazine Bakanlığı, CARES Yasası çerçevesinde vatandaşlara verilen corona virüsü yardım paralarını bankamatik kartlarına yüklü bir şekilde gönderme kararı aldı.

Yapılan açıklamada, bakanlık ile Gelir İdaresi’nin (IRS), Amerikalı ailelerin yardımlarını en hızlı şekilde almaları için birlikte çalıştığı belirtildi.

İLGİLİ HABERABD bankaları yardım paralarına el koyuyorABD bankaları yardım paralarına el koyuyor

Hazine Bakanı Steve Mnuchin, “Para yüklü bankamatik kartları güvenli, kullanımı kolay ve insanlara daha hızlı ulaşmamızı sağlayacak bir yol. Kartı ulaşan vatandaşımız hızlı bir şekilde aktif hale getirerek kullanmaya başlayacak” açıklamasında bulundu.

1 AYDA 239 MİLYAR DOLAR ÖDENDİ

Nisan ayının ortasından beri yaklaşık 140 milyon Amerikalı’ya 239 milyar dolarlık ödeme yapıldı. Bu yardımlar genelde nakit olarak hesaplara aktarılıyordu. Eğer IRS, kişinin banka hesap bilgilerini bilmiyorsa, adresine çek olarak parayı gönderiyordu.

İLGİLİ HABERABD'de 3 trilyon dolarlık paket senatodan geçtiABD’de 3 trilyon dolarlık paket senatodan geçti

Yaklaşık 10 milyon Amerikan vatandaşı, yardıma hak kazansa da henüz bunu alamadı. Hazine Bakanlığı, bu kişilerden 4 milyonuna bu hafta MetaBank’tan çıkartılan Visa bankamatik kartıyla birlikte paralarının gönderileceğini açıkladı.

HER AİLEYE 1 KART GÖNDERİLECEK

Bekarlara 1.200 dolar, evli çiftlere ise 2.400 dolar ödeme yapılacak. Ayrıca aileler 17 yaşın altındaki her çocuk için de 500 dolar daha alacak. Her aileye bir kart gönderilecek ve içindeki para bankamatikten çekilebilecek, hesaba aktarılabilecek ya da doğrudan bu kartla alışveriş yapılabilecek.

İLGİLİ HABERABD'de bir restoran sosyal mesafe masaları kullanmaya başladıABD’de bir restoran sosyal mesafe masaları kullanmaya başladı

 

CALİFORNİA’DAN YASA DIŞI GÖÇMENLERE 500 DOLAR

California Eyaleti ise yardım olayını bir adım ileri taşıyor. Vali Gavin Newsom, ABD’de yasal bir şekilde bulunmadıkları için CARES Yasası’nın yardımlarından faydalanamayan eyaletteki göçmenlere 500 dolar vereceklerini açıkladı.

Vali Newsom, “California, ABD’nin demografik olarak en çok çeşitliliğe sahip eyaletidir. Bizi güçlü yapan da budur. Göçmenlik belgeleri olmayan komşularımız ve dostlarımız, California’nın bu krizde onları desteklemek için hazır olduğunu bilmeli” dedi.

Bu yardımlar için 75 milyon dolarlık bir fon oluşturuldu. Her aileye en fazla 1.000 dolarlık ödeme yapılacak. Toplam 150 bin kişinin bu yardımdan faydalanması bekleniyor.

sizlere www.egedehaber.com farkıyla sunulmuştur