Asyalı zenginler alım fırsatı için para istifliyor!
Asyalı zenginler alım fırsatı için para istifliyor!

Asyalı zenginler alım fırsatı için para istifliyor!

Corona virüsü salgını yarıyılında kimi zenginler düşen maliyetlerden pay topluyor, bazıları yatırıma devam ediyor. Güneydoğu Asya’nın en büyük özel bankalarından olan DBS’in başkanı Joseph Poon’a göre ise Asyalı zenginler, salgın sonrası yarıyılda satın alımlar yapmak için para stokluyor.

‘YATIRIMIN FAVORİSİ E-TİCARET VE LOJİSTİK’

Bloomberg’de yer alan habere göre Poon, alıcılarının portföylerindeki nakit varlıkları yüzde 40’a çıkarttığını söyledi. DBS’in ne kadarlık varlığı idarediği resmen açıklanmasa da bu ölçünün 184 milyar dolar etrafında olduğu hipotez ediliyor. Joseph Poon, “Alıcılar klasikten çok daha fazla nakit para yakalıyor. Bu çok esrarengiz bir fenomen. Ultra zenginler, salgının ekonomi üzerindeki tesirleri kaybolduktan sonra piyasada çok iyi alım fırsatları olacağına inanıyor. Kimileri e-ticaret ve lojistik işine girmeyi tasarlıyor, kimileri finansal çalgılar almayı. Mevcut işlerinde gelişmek için satın alım yapmayı tasarlayanlar da var” diye konuştu.

ÖZEL ANAPARA İŞLETMELERİ 1,6 TRİLYON DOLAR BULUNDURUYOR

Bloomberg tarafından derlenen bilgilere göre de dünyanın önde gelen özel anapara işletmeleri takribî 1,6 trilyon dolar nakit bulunduruyor. Bazı uzmanlara göre varlıkları nakitte yakalamak, ehemmiyetli fırsatları kaçırmak anlamına geliyor. Misalin, MSCI AC Asia Pacific Endeksi, mart ayında dibe vurduktan sora yüzde 43 gibi bir çoğalış gösterdi.

Senenin ilk yarısında DBS Private Bank’a takribî 3,66 milyar dolar nakit girişi olduğu, bunun geçen senenin aynı yarıyılının iki katına denk geldiği kaydolundu. Singapur’da bulunan bankaya yatırılan paranın bir kısmının Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’dan geldiği bilindi. Banka, en az 5 milyon Singapur doları 3,6 milyon dolar yatıran alıcıları kabul ediyor.

sizlere www.egedehaber.com farkıyla sunulmuştur