Cumhurbaşkanı isterse yüzde 320’ye çıkar
Cumhurbaşkanı isterse yüzde 320’ye çıkar

Cumhurbaşkanı isterse yüzde 320’ye çıkar

30 Ağustos’a bir gece ansızın yapılan ÖTV tertip etmeleri ile uyandık. Yapılan ÖTV tertip etmesi ile beraber yüzde 60 olan ÖTV oranı 80’e, yüzde 100 olan ÖTV oranı 130’a, yüzde 110 olan ÖTV oranı 150’ye ve yüzde 160 olan ÖTV oranı da 220’ye çıkartıldı. Bu da araba maliyetlerinde yüzde 13 ila 23 arasında zamma neden oldu.Ü

18 sene evvel ilk uygulandığında yüzde 25 ila 50 arasında olan ÖTV oranları bugün yüzde 45 ile 220 arasına yükseltildi. Peki bir sabah uyanıp Resmi Gazete’yi açtığımızda karşılaşabileceğimiz azami ÖTV oranı ne olabilir?

BİR KATINA KADAR YETKİ

İşte bu sualin yanıtını ödenti uzmanı Dr. Ozan Bingöl, dün yayınladığı yazısıyla veriyor. Pek çok ödenti yasasında Cumhurbaşkanı’na oran ve/veya meblağ tanımlama mevzusunda yetki verildiğini andırdıran Bingöl, “Dolayısıyla arabada ÖTV’yi emin orana kadar artırma yetkisi Cumhurbaşkanı’na aittir. Cumhurbaşkanının artırma alanındaki yetkisi ise yasada yer alan meblağın bir katına kadar artırma biçimindedir. Araçlarda ÖTV listesinin ve oranlarının yine tanımlandığı Kanun, 27 Mart 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 7103 rakamlı Kanundur” yorumunu yapıyor. Başka Bir Deyişle Bingöl’şan yazdıklarına göre, Cumhurbaşkanı kararı ile ÖTV üst limitleri şöyle:

1 Halihazırda, matraha göre ÖTV oranı %45, %50 ve %80 olarak tanımlanmış arabalarda 1600 cc ve altı ÖTV oranı %120’ye kadar artırılabilir.

2 Halihazırda matraha göre ÖTV oranı %130 ve %150 olarak tanımlanmış olan arabalarda 1601-2000cc ÖTV oranı %220’ye kadar artırılabilir.

3 Halihazırda 2000 cc arabalar için %220 olarak tanımlanmış ÖTV oranı %320’ye kadar artırılabilir.

Dr. Ozan Bingöl

SÜRPRİZLERE HAZIR OLUN

Yukarıyadaki sayılara göre, ÖTV oranı açısından sürprizlere hazırlıklı olmak gerektiğini aktaran Bingöl, “Yukarıyadaki yetkinin genişliği, vergilemede kanunilik prensibinin de ciddi biçimde denetlenmesini gerektirmektedir. Bir mahsul üzerindeki aidatın sıfıra indirilmesi ile %320 oranına çıkarılabilmesi yetkisi muazzam bir vergileme yetkisidir. Ve böyle geniş yetkiler ödentilerin yasayla konulup yasayla kaldırılacağı biçiminde Anayasa’nın esas prensibinin işlevsizleştirilmesi anlamı taşır. Ne yazık ki buna eş yetkiler pek çok ödenti yasasında son yarıyılda çoğalarak yaygınlaştı.”

TESİR İNCELEMESİNİN YAPILMASI GEREK

Ozan Bingöl, vergileme mevzusunda yönete verilen geniş yetkinin, vergilemede öngörülebilirliği ortadan kaldırdığının, vergilemede kanunilik prensibini yaraladığının ve ödenti tertip etmelerinin hissedarlarla tartışılarak yapılması ihtimalini yok ettiğinin altını çiziyor. Başka Bir Deyişle araba misalinde, arabadaki ÖTV tertip etmesinden araba üreticisi, ithalatçısı, dağıtıcısı, bayisi, satın alan alıcı doğrudan etkilenmektedir. Böyle tesir doğuracak bir tertip etmenin kapsam ve ebadının kamuoyu ile paylaşılıp, tesir incelemesinin yapılması gerekir. Vasıta üzerinden alınacak aidatlarda çoğalış öngören bir krokiyle alakalı teklifin tüm taraflara sunulması gerekir.

sizlere www.egedehaber.com farkıyla sunulmuştur