Ev satın alma çılgınlığı bitti
Ev satın alma çılgınlığı bitti

Ev satın alma çılgınlığı bitti

Halil ATAŞ

İsmail AKDUMAN

Mustafa SARIİPEK

Temmuz ayında Türkiye genelinde 229 bin ev satılarak cumhuriyet tarihi rekoru kırıldı. İpotekli kredili ev satışları bir evvelki senenin aynı ayına göre yüzde 900,6 çoğalış göstererek 130 bin 721 oldu ve tarihi doruğa yükseldi.

Bu rekorlarda kamu bankalarının büyük tanıtım yaparak faizleri indirmesi faktör oldu fakat daha sonra gerek konut maliyetlerinin şişmesi gerekse de enflasyonun bir cinsli dizginlenememesi nedeniyle düşük faizden bırakıldı. Bankalar ikinci el ev kredisi faizlerini iki kere artırdı. Hal böyle olunca satışlar soğukkanlılaşmaya başladı.

MUĞLA’DA SEÇİM MÜSTAKİL KONUT OLDU

Muğla’nın Marmaris ilçesinde pandemi yarıyılında faizlerin düşmesi ve kredilerin ötelenmesiyle çok cazip hale gelen gayrimenkul satışlarında Temmuz ayında patlama yaşandı. Geçen seneye oranla yüzde 100 – 150 arasında çoğalış oldu. Daha çok sıfır ve müstakil konutlar seçim edilirken maliyetlerde geçen seneye oranla yüzde 30 zamlanarak satışlar asıllaştırıldı. Marmaris Emlak Müşavirleri Derneği Milletle İlişkiler mesulü Emlak Müşaviri Çetin Aksu satışların son bir haftada daha önceki süratini kaybettiğini ve tapu dairelerinin bayağıya dönmeye başladığını söyledi.

FAİZ ORANLARI DÜŞTÜ, KREDİLER ÖTELENDİ

SÖZCÜ’ye özel açıklama yapan Aksu, Marmaris’te de Ağustos ayına kadar ciddi anlamda satış yapıldığını söyledi. Aksu, “Geçen yılın oranlamasına göre yüzde 100 ile 150 arasında bir çoğalış tutulduğunu söyleyebilirim. Bunun nedeni faiz oranlarının düşmesi, kredi faizleri ve banka ödemelerinin ötelenerek daha cazip hale getirmesi, ay vade farklarının uzatılması ve bir de bankadaki mevduat faizlerinin düşmüş olması. Bundan dolayı insanlar ister istemez gayrimenkul sektörüne yöneldi. Tasarruf için gayrimenkul tarafına yöneldiler. Ciddi satışlar da oldu ama bundan sonra ne olacağını kestiremiyoruz. Bu güne kadar ciddi oranda çoğalışımız oldu. Tam emlakçılar bundan kısmetini aldı” diye konuştu.

İKİ AY SONRA KASVETLER BAŞ GÖSTERİR

Marmaris’te satışların bu günlerde Temmuz ayına göre soğukkanlılaşmaya başladığını da laflarına ilave eden Aksu laflarını şöyle sürdürdü:

“Bu günlerde o deli yoğunluk eksildi ve sakinleşti. Çok fazla satış yok. Tapu daireleri de rahat çalışıyor. Sabah bir başvuru yaptım ve bir saat içinde geri dönüş yaparak harekât tamamlamak için çağırdılar. Daha Öncekinden birkaç gün beklediğimiz oluyordu. Bu vaziyet iyi değil.Ne kadar daha sürer öğrenemiyoruz. Turizm 1- 2 ay sonra bitmesiyle beraber esnaf para kazanmış olarak sezonu kapatmayacak. Bu kesin. Dolayısıyla geçtiğimiz günlerde verdiğimiz kredi ve satışlarda kasvetler yaşanacağını varsayım ediyorum.

Zira bir hayli alanda işsizlik devam ediyor. Daha evvel karı koca çalışıp ücretin teki kredi borcuna yatırılırken, şimdi konuta giren para tek ücrete düştü. İster istemez kasvete ödeyemez hale geleceğinden evini satmak isteyecek. Bu da ister istemez piyasada gayrimenkul çoğunluğu olacak. Bankalarda gayrimenkul birikimi olacak. Gelecek hiç iç açıcı değil.”

PİYASADA YAPAY MALİYET ARTIŞI YAŞANDI

Genelde satın alımlarda müstakil ve sıfır konutların seçim edildiğini de söyleyen Aksu, “Zira sıfır konutlarda kredi ölçüyü yüksek ve faiz oranları düşük olduğu için daha çok onlar seçim edildi. Ayrıca arsa ve tarlalar da büyük arz gördü. Pandemiden dolayı genelde istenen devamlı müstakil konutlar oldu. Şu anda tarla satışları devam ediyor. Arsa satışları durma noktasına geldi, zira üzerine çok fazla para bindirdikleri için piyasada yapay maliyet artırımı olmuştu. Çok fazla bedelinin üzerine çıkıldı. Satılanlar satıldı, satılmayanlar bu piyasa maliyetinin üzerinde beklemeye geçti. Yakında sıradanlaşma olacaktır. Daha Önceki sisteme dönülecektir” dedi.

FAİZLER YÜZDE 1’İN ÜZERİNE ÇIKMADIĞI SÜRECE EV SATIŞI DEVAM EDER

Konuya ait açıklama yapan Bursa Emlak Müşavirleri Odası Başkanı Erdal Çelebi, “Ev satışları bir evvelki sürat kadar yükselişte değil. Ama, henüz faiz yüzde 1’in üzerine çıkmadığı için yurttaşlarımız yeniden ev için arzlarını oluşturmakta. Burada bir süratli satış reeli var. Son iki ayda bu satışlar hakikatleşti. Şimdi ise gereksinim sahiplerinin gayrimenkule bakış açısı ortaya çıktı. Doğru evi bulan faiz sistemine çok fazla bakmıyor. Yeter ki, gayrimenkul istediği koşullarda olursa ticaretler hali hazırda daha devam ediyor. Faizler yüzde 1’in üzerine çıkmadığı sürece  insanlar evden ve yatırımdan uzak durmaz” ifadelerini kullandı.

ANTALYA PİYASASI SAKİN

Antalya’da emlakçılık yapan İsmail Kıraşı şu ifadeleri kullandı:

“Antalya’da faizlerin yükselmesiyle birlik emlak satışlarından azda olsa bir yükselme yaşandı. Fakat sene genellemesi bakımında rekor seviyede bir satış mevzubahisi değil. Şu an için bir değerlendirme yapacak olursak, işlerin sakin olduğunu söyleyebilirim. Faizlerin düşmesi sektörde bir hareketlenme yaşandıysa, yükselmesiyle de gerilerdi diyebiliriz.”

ALAKALI HABERKonut satışlarında tarihi rekorEv satışlarında tarihi rekor sizlere www.egedehaber.com farkıyla sunulmuştur