Müjdenin adresi Zonguldak mı? Taşkömürünün başkentinde doğalgaz heyecanı
Müjdenin adresi Zonguldak mı? Taşkömürünün başkentinde doğalgaz heyecanı

Müjdenin adresi Zonguldak mı? Taşkömürünün başkentinde doğalgaz heyecanı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 21 Ağustos Cuma günü açıklayacağını bülten ettiği “müjde” evveli Zonguldak’ta doğalgaz bulunduğu iddiası eko buldu. Türkiye’nin sondaj gemisi ‘Fatih’, Karadeniz’de asıllaştıracağı sondaj faaliyetleri geçen 30 Haziran günü Zonguldak’a gelmiş, buradan da Ereğli sarihlerinde bulunan ‘Tuna-1′ alanında 15 Temmuz itibariyle sondaj faaliyetlerine başlamıştı.

Fatih Sondaj Gemisi’nin bölgede doğalgaz rezervi bulduğu istikametindeki iddialar üzerine Zonguldak adı kamuoyunda sıkça konuşulmaya başlandı. 191 sene evvel taşkömürünün bulunmasıyla beraber emeğin başşehri olan Zonguldak bu defa da doğalgaz coşkuyu yaşıyor. Yurttaşlar, Zonguldak’ın 175 km sarihinde bulunduğu iddia edilen doğalgaz rezervi ile dışa bağımlılığın eksiltileceği ümidini yaşadıklarını belirterek mutluluklarını paylaştılar.

Heyecanla Cuma günü açıklanacak olan müjdeyi bekleyen yurttaşlar, Zonguldak’ın enerji lüzumunun karşılanmasıyla gündeme gelmesinin coşku verici olduğunu açıkladılar. Öte yandan CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz da mevzunun coşturucu olduğuna dikkat toplayarak şöyle dedi:

“Karadeniz’de, Zonguldak’ın 175 kilometre sarihinde doğalgaz rezervi bulunmuştur. Yapım ve ticarileşmesi yıllar alacak olsa dahi, %95 dışa bağımlı olduğumuz bu enerji kaynağında yapıma geçilecek olması neşelendiricidir.”

ALAKALI HABER'Müjde' Karadeniz gazı mı? Karadeniz'de enerji potansiyeli nasıl?‘Müjde’ Karadeniz gazı mı? Karadeniz’de enerji potansiyeli nasıl?

Tüm Emekçi Emeklileri Derneği Dul ve Öksüzleri Derneği Başkanı ve emekli maden emekçisi Mustafa Sarıoğlu Zonguldak sarihlerinde doğalgaz rezervinin coşturucu olacağını belirtti. Sarıoğlu, “Bir taraftan doğalgaz. Yeraltı maden ocaklarına da umursanmasını istiyoruz. Neden Zonguldak göç ediyor. Yeteri kadar köylü kıymet görmediği için. Milletimiz güç gidişatta kalıyor. Cumhurbaşkanımızın bize vereceği müjdeyi dört gözle bekliyoruz. Şimdiden Zonguldak için hayırlı olsun” dedi.

Kentte boyacılık yapan Erol Arat da “Hazine ve Maliye Bakanı bir açıklama yaptı. Ben varsaymıyorum doğalgazla ilgili bir şey olduğunu. Bence aşıyla ilgili bir açıklama yapacaklarını söylüyorum. Veya ekonomiyle ilgili ehemmiyetli bir açıklama yapabilir. Karadeniz bölgesinde doğalgaz bulunursa neşeyle karşılarız. Daha büyük bir şey bekliyorum” dedi. İHA

sizlere www.egedehaber.com farkıyla sunulmuştur