Sağlık çalışanları korunmayı hak ediyor
Sağlık çalışanları korunmayı hak ediyor

Sağlık çalışanları korunmayı hak ediyor

Genel Sıhhat-İş, sıhhat çalışanlarının Covid-19’a maruz kalmaları halinde bunun bir iş hastalığı olduğunun tespitinin Sosyal Sigortalar Yüksek Sıhhat Heyeti tarafından karar alınması için Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a yazı gönderdi. Sendika Genel Başkanı Zekiye Bacaksız, “Bu mevzuda SGK’nın rastgele bir adım atmaması hadiseyi sürüncemede vazgeçmesi sıhhat işçilerinin sabırlarını zorlamaktadır. Yaşamları pahasına her gün binlerce hadiseye rehabilitasyon sunan işçiler sadaka gibi kendilerine para verilmesini değil, sosyal güvenlik hakkı kapsamında kendilerinin ve yakınlarının korunmasını beklemektedirler” dedi.

SGK’nın 7 Mayıs 2020 tarihli genelgesinde Covid-19 pandemisine maruz kalan ve sıhhat hizmet sunucularına başvuru eden sigortalılara hastalık kapsamında provizyon alınması gerektiği bildirilmişti. Covid-19’un iş hastalığı olarak kabul edilmesi için hem Sıhhat Bakanlığı hem de Sosyal Güvenlik Müesseseyi nezdinde teşebbüslerde buluduklarını vurgulayan Zekiye Bacaksız, şunları söyledi.

Zekiye Bacaksız

GİRİŞİMLER NETİCESİZ

“Zira bir hastalığın iş hastalığı olup olmadığı ve Çalışma Eforu ve İşte Kazanma Eforu Kaybı Oranı Tespit Harekâtları Yönetmeliği’ne ekli iş hastalıkları listesine ilave etmesi kararı her ay bir araya gelen Sosyal Sigortalar Yüksek Sıhhat Heyeti tarafından verilmesi ya da duruşma kararı gerekmektedir. Duruşma süreci çok uzun bir yol olduğu için en kısa yoldan lüzumlu kararın alınması gerekli. Ancak sıhhat işçileri yaşamlarını kaybetmeye devam ederken bu heyetten tüm işçilerin beklediği karar hali hazırda çıkmadı. O surattan bir an evvel adım atılarak gerekenlerin yapılabilmesini Cumhurbaşkanlığı makamından arz ettik.”

sizlere www.egedehaber.com farkıyla sunulmuştur