08:40 - Başkan Batur'a Park Teşekkürü - İzmir
08:40 - Başkan Batur'a Park Teşekkürü - İzmir

08:40 - Başkan Batur'a Park Teşekkürü - İzmir
Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Atilla Semtinde üretimi bitirilen ve içerisine yerleştirilecek Mübadele Abideyi için gün sayan Mübadele Parkı’nda analizlerde bulundu. Konak’ın en yeni parkı olan Mübadele Parkı’nda Eşrefpaşa Giritliler Derneği Başkanı Ali Peynirci, dernek idare heyeti aboneleri ve mahalle uysallarıyla da buluşan Başkan Batur, Mübadele Abideyi için de yer tespitinde bulundu. Mahalle uysallarından parkla alakalı arzlarını alan Başkan Batur, dikilecek ağaçlardan çocuk reyin gruplarına kadar parkla alakalı her mevzuda öncelikle bölge milletinin isteklerini dikkate aldıklarını söyledi.

Mahalle sakinleri de evvelden atıl vaziyette bulunan arsanın reyin parkı ve yeşil alana dönüştürülerek Mübadele Parkı adını almasından dinledikleri mutluluğu Başkan Batur ile paylaşarak teşekkür etti. En çok çocukları neşelendiren park, aynı zamanda Konak’a yeni bir yeşil alan kazandırdı.

Mübadele Heykeli sembol olacak

Mübadele Parkı’nın sulhun dilini, ortak bir geçmişi, özlemi ve umudu simgeleştiren bir özellik taşıdığına dikkat toplayan Başkan Batur, şunları söyledi: “Kentte yeni yeşil alan ve parklar oluşturma niyetimizi hakikatleştirirken evvel bölge milletinin lüzumlarını koruyor, onların fikirlerini soruyoruz. Atilla Semti de Giritli hemşehrilerimizin çoğunlukta olduğu bir semtimiz. Burada, onların anılarını yaşatacak, geçmişin acılarını barışçıl ve umut dolu bir noktada buluşturacak bir park tasarladık. Parkımıza sulhun sembolü, 100 yaşına yakın iki zeytin ağacı diktik. Bu kadim ağaçlar, mübadelenin iki tarafını ve sulhu parkımızda simgeleştirecek. Parkımıza bir de mübadele günlerini anlatan sanatsal bir heykel kazandırıyoruz. Heykel üretim safhasında ve Mübadelenin sene dönümünde parkımıza yerleştirmeyi istiyoruz. Üçyol Alanı’ndan da gözükecek heykel ile mübadelenin yaşattığı ortak duygular, ortak hatıralar da sembolleşecek.”

Üretimi süren mübadele abideyi, mübadele koşullarını anlatacak. 2.5 metre uzunluğunda ve 2 metrelik kural üzerinde yer alacak sembol abidenin yerleştirilmesinden sonra parkın fotoğrafı açılışı reelleştirilecek. Parkın içinde ayrıca 80 senelik zeytin ağacı yer alıyor. Kaynak : İHA sizlere www.egedehaber.com farkıyla sunulmuştur