08:53 - Çiğli Belediyesi Sokak Sakinlerini Unutmadı - İzmir
08:53 - Çiğli Belediyesi Sokak Sakinlerini Unutmadı - İzmir

08:53 - Çiğli Belediyesi Sokak Sakinlerini Unutmadı - İzmir
Son bir senede Ege Bölgesinden yapılan 5 milyar 70 milyon dolarlık tarım mahsulleri ihracatının 985 milyon dolarlık dilimini hakikatleştiren Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği, 655,5 milyon dolarlık meyve sebze mamulleri ihracatı yaparken, 329,6 milyon dolarlık taze meyve sebze ihracatı hakikatleştirdi. Pandemi yarıyılında imal ve ihracata devam eden ve her ay ihracat rekorlarıyla yaş meyve sebze ve mamulleri sektörünü ihracat şampiyonu yapan azalarına teşekkür ziyaretleri yapan Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak’ın son rotayı, Dikili ve Kınık’taki ihracatçı şirketler oldu.

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği abonelerinin pandemi yarıyılında güç koşullarda imal ve ihracat yapmaya devam ettiklerini ifade eden Başkan Uçak, “Ülkemizin kalkınması ihracat ile olası olacak. İhracatçılarımızın, emek ve çabaları bu süreçte hayati ehemmiyete sahip. İhracatçılarımızın çabaları sayesinde 2020 seneyi sonu için tanımladığımız 1 milyar dolar ihracat maksadına eylül ayı sonunda erişebilecek konumdayız. Son bir senelik yarıyılda Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliğinin ihracatının yüzde 15’lik çoğalışla 985 milyon dolara taşıyan azalarımız üstlerine düşen mesullüğü büyük bir galibiyet ile yerine getiriyorlar. Ege Bölgesinde ilki Dikili’de kurulan, Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgelerinin itici gücüyle Ege Bölgesinin zirai mahsul ihracatını 10 milyar dolara çıkarmayı amaçlıyoruz” diye konuştu.

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği İdare Heyeti Azaları Ata Özdemir, Martin Sanford, Sadık Demircan Ege İhracatçı Birlikleri Şefi Gökay Çelikli ve Ziraat Mühendisi Şükrü Ercan ile beraber ilk olarak Kınık’ta yer alan RNK Yiyecek ve Sultan Yiyecek şirketlerini ziyaret etti. Turşu ve konserve sebze imali hakikatleştiren RNK Yiyecek ortaklarından Sinan Uyanık, sektör ile alakalı temennilerini dile getirirken, salça piyasasında sektörün lideri gidişatında olan Sultan Yiyecek ortaklarından Lezgin Bahadır ise tecrübelerini kurul ile paylaştı.

Dikili’de seracılık sektöründe Türkiye’nin en ehemmiyetli şirketlerinden olan Agrobay Seracılık, yeniden seracılıkta ehemmiyetli bir ihracatçı olan YDA Tarım ve seracılık yanında kurutulmuş meyve ve sebze ihracatı hakikatleştiren Fruve Yiyecek işletmeleri ziyaret edildi. Agrobay Seracılık ortaklarından Ahmet Şentürk, YDA Tarım Genel Müdürü Tahsin Sezgel ve Fruve Yiyecek sahibi Mehmet Mavuk ile tarım sektörü ve ihracata ait bilgi alışverişinde bulunuldu. Kaynak : İHA sizlere www.egedehaber.com farkıyla sunulmuştur