Lüzum sahibi ülkelere takviye yapılmazsa, dünyadaki korona olay rakamı 1 milyarı bulabilir
Lüzum sahibi ülkelere takviye yapılmazsa, dünyadaki korona olay rakamı 1 milyarı bulabilir

Lüzum sahibi ülkelere takviye yapılmazsa, dünyadaki korona olay rakamı 1 milyarı bulabilir

Amerika Birleşik Devletleri merkezli International Rescue Committee IRC, beynelmilel faaliyet gösteren insanı takviye kuruluşlarından biri. Kuruluş, koronavirüsün dağılmasını yavaşlatmak için mali ve insani yardım lüzumuna dikkat sürükleyen bir ihtar yaparak; Afganistan ve Suriye gibi ülkelere kısa bir zaman içinde parasal ve malzeme takviyeyi yapılması gerektiğini belirtti.

Amerika Birleşik Devletleri’deki Johns Hopkins Üniversitesi bilgilerine göre dünya çapında Covid-19 olay rakamı 3 milyonu, can verenlerin rakamı ise 200 bini aştı. Dünya Sıhhat Teşkilatı WHO ve Londra’daki Imperial College Üniversitesi’nin bilgilerini ve salgın modellemelerini esas alan IRC raporu, dünyada koronavirüs olay rakamının 500 milyon ile bir milyar arasında olabileceğini hipotez ediyor.

DEVİRİCİ TESİR, HENÜZ BU ÜLKELERE YANSIMADI

Savaş ve çatışmaların yaşandığı, politik kararın olmadığı ülkelerde ölü rakamının üç milyonu aşabileceği ifade ediliyor. Bu sayıların ihtar olarak görülmesi gerektiğini söyleyen IRC başkanı David Miliband, “Salgının devirici tesiri dünyanın en kırılgan ve savaşın imhasına uğramış ülkelerinde henüz bütün olarak yansımadı” dedi.

İhtiyaç sahibi ülkelere yardım yapılmazsa, dünyadaki korona vaka sayısı 1 milyarı bulabilir

ASIL SAYILAR ÇOK DAHA YÜKSEK OLABİLİR

İngiltere’nin daha önceki Dışişleri Bakanı Miliband da “Hükümetler, insani yardıma manileri kaldırmak için beraber çalışmalı” ifadesini kullandı. IRC; hane ulusu rakamı, popülasyon yoğunluğu, sıhhat hizmetlerinin kapasitesi, evvelden beri süregelen çatışmalar gibi faktörlerin büyük salgınların ortaya çıkması tehlikesini artırabileceğini belirtiyor. Bir Hayli büyümekte olan ülkede fotoğrafı olay ve vefat rakamlarının düşük göründüğü, asıl sayıların ise çok daha yüksek olabileceğine inanılıyor.

TEST VE TIBBİ MAKİNE OLANAKLARI YETERSİZ

Sınır Tanımayan Hekimler isimli takviye kuruluşundan Caroline Seguin, Yemen’de Covid-19 sebebiyle vefatların olduğuna inandıklarını, ancak bu vefatlar sağlık kurumularda asıllaşmadığı için kayıtlara geçme ihtimalinin olmadığını söylüyor. Seguin, Yemen’de salgının bölgesel olarak baş gösterdiğini, ama test yapma imkânının çok düşük olduğunu belirtiyor. Yemen’de bir müddettir kolera ve kızamık salgını da baş göstermiş vaziyette. Büyümekte olan veya kararsızlığa çekilmiş ülkeler, Covid-19 hastalarını rehabilitasyon edecek yeterli rakamda tıbbi aygıttan da yoksun. Afganistan ve Pakistan’da bir milyon popülasyona düşen solunum makineyi rakamı 10’dan az. Nijerya’da bu sayı 1’den az. Salgında en fazla vefatın asıllaştığı ülkelerden biri olan İtalya’da, salgın başladığında bir milyon popülasyona düşen solunum makineyi rakamı 80’di.

İhtiyaç sahibi ülkelere yardım yapılmazsa, dünyadaki korona vaka sayısı 1 milyarı bulabilir

sizlere www.egedehaber.com farkıyla sunulmuştur